Хімія

Урок 1
Тема: Властивості кислот
Мета: освітня – ознайомити учнів з фізичними й хімічними властивостями кислот; сформувати поняття «індикатори» ;
розвиваюча –  розвивати увагу , пам’ять, логічне  мислення, хімічну мову, навички складання рівнянь хімічних реакцій, формувати вміння аналізувати інформацію, виділяти головне;
виховна –  продовжити формування світогляду,прищеплювати любов до предмету.
Тип уроку: комбінований
 Методи навчання : пояснювально-ілюстративні, словесні, наочні, інтерактивні, практичні, репродуктивні, дослідницькі, метод контролю.
Обладнання: хімічні реактиви, таблиця Д. І. Менделєєва ,правила техніки безпеки(плакати)

                                                 Хід уроку:
I. Організація класу.
II. Перевірка домашнього завдання.
Мотивація навчальної діяльності:
Сьогодні ми продовжуємо працювати з неорганічними речовинами.
-         Згадайте, які класи неорганічних сполук ви знаєте? ( Оксиди, кислоти, основи, солі )

А зараз повторимо вивчене вами на попередніх уроках.
Завдання учням
1)    Індивідуальна робота учнів з картками біля дошки.
Картка 1
Визначити валентність кислото твірного елемента в кислотах:H2S, H2SO3, H2SO4
Картка 2
З даного переліку кислот виберіть в один стовпчик - одноосновні, в другий – двохосновні і т.д.:
H3PO4, H2S, H2SO4, HNO3, HPO3, HCI, H4P2O7, HI, H2Cr2O7
Картка 3
Дати назву кислотам які зазначені в даному переліку речовин:
CaCO3, H2CO3, NaOH, HCI, H2SO4, Na2SO4, H2O
2)    Завдання учням на картках на робочому місці:
Картка 1
Визначити валентність кислотних залишків даних кислот:
H3PO4, HNO3, HCI, H2SO4
Картка 2
Назвати кислоти:
HNO3, H2SO4, HCI, H2CO3
Картка 3
Написати по два представники кислот що класифікуються за основністю
Запитання до учнів класу:
Що таке кислоти?
Назвати ознаки класифікації кислот;
Навести приклади: а) оксигеновмісних; б) безоксигенових;
Що таке основність?
Навести приклади: а) одноосновних; б) двохосновних; в) триосновних кислот.
Мотивація навчальної діяльності
В побуті кожен день ми завжди зустрічаємось з кислотами. Кислоти входять до складу харчових продуктів. Давайте назвемо їх (лимонна, винна, молочна, яблучна). У природі деякі кислоти містяться у вільному стані. Наприклад при виверженні вулканів у вулканічних газах міститься: хто знає яка кислота? (H2S), вона ж присутня у зіпсованих продуктах. У нашому організмі також присутня кислота без якої неможливе перетравлення їжі. Це….(HCI) Тобто кислоти тісно пов’язані з життям людини. Тому щоб виявити їх практичне застосування необхідно вивчити їх властивості.
Вчитель повідомляє тему уроку, визначає мету й завдання уроку .

II .Вивчення нового матеріалу  відбувається у формі подорожі до “Країни знань” у “Королівство кислот”. Подорожуємо потягом. На станції “Інформаційна” на нас чекають учні із цікавою інформацією (інформаційний матеріал вони готували заздалегідь). Додаток 1
Наш потяг прямує далі, червоне світло світлофора попереджає про те, що наступна зупинка “Техніка безпеки
Учні пригадують привила техніки безпеки під час роботи з лугами, кислотами.
Наступна зупинка – Індикаторна
Учитель. Хто з вас знає, що означає слово “індикатор”
Учень. Слово ”індикатор” походить віл латинського слова, що означає “визначник”.
Учитель. Що таке індикатор з хімічного погляду?
Учень. Індикатор – це речовина , яка під дією розчинів кислот і лугів змінює своє забарвлення. До індикаторів належать лакмус, фенолфталеїн, метилоранж.
Учні виконують лабораторну роботу «Дія кислот на індикатори». Результати спостережень учні записують у зошити.

Назви кислот
Назва ін.-
дикатора
HCI

H2SO4

H2O

Лакмус



Ф-леїн



Метилоранж




Отже, ми переконались, що кислоти діють на індикатори, які при цьому змінюють своє забарвлення. Індикаторами на кислоти є лакмус і метилоранж.
Наш потяг прибуває на станцію “Експериментальна”
1)Взаємодія кислот з металами
Мета формується у вигляді запитань до учнів
-         При вивченні якої теми ми вже говорили про метали?
-         Які метали ви знаєте?
-         Чи доводилось вам здійснювати реакцію Ме + кислота =
-         Яким способом одержують водень у лабораторіях? (приклад)
-         До якого типу належить ця реакція?
Мета: Показати, що метали за активністю можна розташувати в ряд. Навчити писати реакції заміщення.
Ознайомити з обладнанням та реактивами: пробірки, штатив для пробірок, метали: Mg, Zn, Cu, кислота




                                             

Mg + 2HCI = MgCI2 + H2                                                                Cu + HCI =
                                        Zn + 2HCI = ZnCI2 + H2
Аналогічні досліди проводив Бекетов. Виходячи з них він створив витиску вальний ряд металів
Li, K, Ba, Ca, NaMg ,Al ,Mn, Zn, Fe, Ni, Sn, Pb (H2), Cu, Hg, Ag, Pt, Au

Складаючи рівняння хімічних реакцій слід керуватися цим рядом. У ньому всі метали ,які стоять до водню здатні витискувати H2 з кислот (виняток HNO3)
2)Взаємодія кислот з основними оксидами
Завдання учням: спостерігайте зміну забарвлення розчину і заповнюємо таблицю:

Оксид

Кислота

Спостереження

Рівняння
реакції
Висновки


CuO

1)     

HCI



Зеленувато-синього



СuO+HCI=
CuCI2+H2O



Відбувається реакція обміну



Відбувається реакція в процесі якої атоми Купруму з CuO обмінюються місцями з атомом Н з H2O. Такі реакції між двома складними речовинами, які обмінюються своїми складовими називаються обмінними
3)Взаємодія кислот з солями
Кислоти взаємодіють з солями за принципом: сильніша та кислота витісняє слабшу з її солі. Наприклад:
HCI+ CaCO3=CaCI2+H2CO3
 


                            H2O           CO2
Учні роблять висновки самостійно
IV. Закріплення вивченого матеріалу:
1)    індивідуальні завдання –картки

№ варіанту
                                               Речовини
     I
H3PO4, Cu(OH)2, Na2O, HNO3, P2O5, Al2(SO4)3, KOH, SO3
    II
Fe(OH)3, CaO, SO2, H2SiO3, MgCl2, NaOH, K2O, NH3
    III
BaO, Fe(OH)2, CO2, HCl, Zn(NO3)2, Ba(OH)2, HNO3, Al2O3
     IV
Al(OH)3, MgO, Cl2O7, H2SO4, CaCl2, KOH, Na2O, H2SO3
     V
ZnO, HBr, P2O5, Cu(OH)2, Ca3(PO4)2, Ba(OH)2, SO2, H2SO4
1)    Виберіть із списку речовин формули кислот.
2)    Розташуйте ці кислоти в ряд у міру зростання їх відносної молекулярної маси.
V. Рефлексія. Підсумок уроку.
Вчитель : Скажіть, будь ласка, що сьогодні було найбільш цікавим? Найскладнішим? 
Підніміть зелений квадрат, якщо ви сьогодні зрозуміли матеріал і працювали на високому рівні.
Підніміть жовтий квадрат, якщо ви сьогодні зрозуміли матеріал і працювали на достатньому рівні.
 Підніміть червоний квадрат, якщо ви майже нічого не зрозуміли.
VI .Домашнє завдання  

    Урок 2
Тема: Хімічні властивості солей
Мета уроку
1. Навчальна:
1.     Формування поняття про хімічні властивості солей;
2.     узагальнити знання про солі;
3.     формування поняття про взаємозв’язок хімічних речовин та людини.
2. Розвивальна:
1.     Розвиток логічного мислення;
2.     розвиток вміння пошуку причинно-наслідкових зв’язків;
3.     розвиток комунікативної компетентності;
4.     розвиток вміння роботи з підручником;
5.     розвиток вміння користуватися навчальними комп’ютерними програмами.
3. Виховна:
1.     формування інтересу до вивчення хімії та біології;
2.     формування здорового способу життя;
3.     профорієнтація;
4.     розширення кругозору учнів.

Тип уроку: урок засвоєння і поглиблення  знань
Обладнання: таблиця ”Періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва”, інтерактивна дошка
Міжпредметний зв’язок: біологія людини, історія, математика, географія
    Щоб удосконалити розум, потрібно більше розмірковувати, ніж заучувати
Демокрит

Хід уроку
I. Організаційний етап
Вітання, перевірка готовності до уроку, запис дати й теми уроку в зошиті
Учитель. Я рада вітати вас на сьогоднішньому уроці й хочу побажати всім упевненості в собі, у своїх відповідях, відмінного настрою

II. Актуалізація опорних знань
1. Вправа “Незакінчене речення”
Складна речовина – це…
Солями називають речовини…
Солі класифікують на ….
 Солі попадають в організм людини шляхом …
Солі в організмі людини перебувають в агрегатному стані …
2. Гра “Хрестики-нулики”(інтерактивна дошка)
Виграшний шлях складають солі



Na2O

H2SO4

Na2S


H2CO3
KCL

AgNO3

ALPO4
H2O
F2

Поясніть якісний і кількісний склад кожної речовини. Назвіть солі за систематичною номенклатурою
III. Мотивація навчальної діяльності
Історична довідка. (Мультимедійна дошка)
·                 Звичайна кухонна сіль може бути сильною отрутою. З одного боку без солі неможливо прожити, а з другого, доза, яка в 10 разів перевищує звичайну, є смертельною. Летальною дозою є 3000 міліграм на 1 кг маси тіла.
·                 Систематичне вживання надлишку, в порівнянні з добовою нормою, солі призводить до підвищення кров’яного тиску, хвороб серця та нирок.
·                 У тілі людини до 3 кг мінеральних солей, з яких 5/6 входить до складу скелету.
·                 Кухонної солі в організмі дорослої людини – 300 грамів.
·                 Крейда – Кальцій карбонат
Мармур

     

Вапняк                                         Малахіт - гідроксокарбонат міді(II)                                                                     (CuOH)2CO3  или  CuCO3·Cu(ОН)2:


IV. Вивчення нового матеріалу
1.Фізичні властивості солей
Учитель. Для вивчення фізичних властивостей використовуємо навчальну комп’ютерну програму ( програмний засіб”Віртуальна хімічна лабораторія, 8-11 кл.”
У ході роботи учні заповнюють таблицю:



Формула

Назва
Агрегатний
стан

Колір
Розчинність
у воді

NaCL






FeSO4









AgNO3









Cu(NO3)2









CaCO3









Для заповнення четвертої графи беремо інформацію  з таблиці розчинності



Висновок. За звичайних умов солі – це кристалічні речовини різного кольору, частина з яких розчиняється у воді, деякі є малорозчинними, а інші – нерозчинні.
Вправа
 На дошці учень записує формулу солі, а також формулу кислоти, що їй відповідає.

Вчитель перевіряє правильність рішення
2. Хімічні властивості
Учитель. Переходимо до вивчення хімічних властивостей солей.
          Для здійснення основної мети уроку учитель демонструє досліди, що характеризують хімічні властивості солей за допомогою спеціальної комп’ютерної програми на мультимедійній дошці.
Учні роблять відповідні записи у зошиті.
1. Взаємодія з металами.
Fe + CuSO4 = FeSO4 + Cu
2. Взаємодія з кислотами.
H2SO4 + BaCl2 = BaSO4 + 2HCl
3. Взаємодія з основами.
FeSO4 + 2NaOH = Fe(OH)2 + Na2SO4
4. Взаємодія з солями.
BaCl2 + 2AgNO3 = Ba(NO3)2 + 2AgCl
V. Осмислення й поглиблення знань
1. Виконання завдань лабораторних робіт 7, 8, 9
Учні уважно спостерігають за перебігом хімічних реакцій, заповнюючи протокол лабораторних робіт
2. Первинне засвоєння матеріалу.
Учні діляться на 3 групи:

1. Перша група виконує завдання:
З наведеного переліку речовин вибрати ті, що характеризують хімічні властивості солей. Записати рівняння реакцій цих речовин з CuSO4
Fe, H2SO4, H2, CaO, NaOH, KCl, H2O
2. Друга група виконує завдання:
         Закінчити рівняння реакцій записаних на дошці.
Zn + CuSO4 =
         H2SO4 + BaCl2 =
         Ca(NO3)2 + KOH =
         BaCl2 + AgNO3 =
4.     Третя група виконує завдання:
Здійснити перетворення.

Р – Р2О5 – Н3РО4 – К3РО4 – Са3(РО4)2
Після отримання результату кожен учень ставить «+» на полях, таким чином, оцінює свою роботу на уроці.
VI. Підбиття підсумків уроку
Рефлексія
Вчитель пропонує оцінити роботу на уроці за допомогою усної рефлексії:
Підрахунок «+»  Виставлення оцінок
VII. Домашнє завдання
                                     

Урок- кейс на тему:
„ Хімічні та фізичні властивості лугів”
Мета уроку:  проконтролювати знання учнів про склад основ; вивчити фізичні властивості основ; активізувати пізнавальну діяльність учнів на всіх етапах уроку; розвивати їх логічне мислення та творчі здібності; виховувати витримку, силу волі, уміння співпрацювати та об’єктивно оцінювати свою роботу та роботу інших учнів.  

ДЕВІЗ УРОКУ

НАВЧАЄМОСЯ    НЕ   ЗАРАДИ  ШКОЛИ, А   ЗАДЛЯ    ЖИТТЯ …
СЕНЕКА
(давньоримський філософ)

Тип уроку: засвоєння нових знань
Використанні технології: метод проектів, кейс-технологія
Форма роботи: робота з групах, фронтальна
Хід уроку
І. Організаційний етап і актуалізація знань (7хв.)
Слово вчителя включає:
*    Повідомлення теми і мети уроку
*    Обговорення з учнями проблеми: які властивості характерні для основ, що відрізняють їх від інших класів неорганічних сполук
*    Пояснення порядку дій для вирішення проблеми: вирішувати проблему учні будуть, проводячи дослідження в групах
*    Груп 3. Кожна група отримує кейс, який включає:
·        Кольоровий листок А4 із завданням і ходом дослідження
·        Помічник- додаткова література з вказаними сторінками, де можна отримати необхідну інформацію чи використати інформацію сайту пошукових програмGoogle”,”Яндекс
·        Обладнання і реактиви для експерименту
·        Бланк Звіт по роботі
·        Карточки по кількості учнів в групі, якими можна користуватися, якщо необхідна допомога учителя, але при цьому оцінка захисту дослідження буде знижена на 1 бал

ІІ. Робота в групах (12хв.)
Включає:
v Знайомство з планом дослідження;
v Розподіл обовязків;
v Висування гіпотези;
v Відбір необхідної інформації;
v Підтвердження гіпотези через експеримент;
v Аналіз отриманих результатів, висновки
v Розподіл ролей для захисту міні-проекту, зробити необхідні записи на дошці, розміщення фотографій на робочому столі комп’ютера;
v Оформлення результатів дослідження у вигляді таблиці-бланкуЗвіт по роботі
III.Презентація дослідження(4-7 хв.)
ü Презентує кожна група;
ü Підтвердження гіпотези, захист проекту;
ü В зошит записують нові поняття і терміни;

IV. Виступ (7хв.)
V.Рефлексія (2хв.)
Учням усно пропонується порівняти те, що вони знали і те, що дізналися на уроці
VI. Висновки учнів
VII. Контроль знань і вмінь (10 хв.)

1.Завдання: Закінчити рівняння хімічних реакцій, що виражають властивості
І Варіант: лугів, ІІ Варіант: нерозчинних основ.
За наступним слайдом здійснюють перевірку, обмінявшись зошитами, оцінивши правильність кожної відповіді в 2 бали.

                  8 клас.   Самостійна робота “ Хімічні властивості основ”
                                            1 варіант  №1. Тести                           
1.     Які продукти утворяться при взаємодії сульфатної кислоти з натрій гідроксидом:
а)натрій сульфат і вода       б)натрій сульфіт і вода          в)натрій сульфід і вода
2. У присутності лугу фенол-фталеїн змінює колір на:
а) малиновий        б) синій                    в) змін не спостерігається
3. Вкажіть ряд основ, в якому є лише луги:
а) Са(ОН)2,   Cu(OH)2,  LiOH
б) АІ(ОН)3NaOH,    Fe(OH)3
     в) КОН,   Ba(OH)2,   NaOH
4. Який гідроксид називають “гашеним вапном”:
а) Са(ОН)2        б) Mg(OH)2               в) Cu(OH)2
5. Який гідроксид використовують у виробництві мила
а) Ca(OH)2                 б) NaOH                  в) Mg(OH)2
6. Який з наведених гідроксидів розкладається:
а) NaOH      б) KOH      в) Ba(OH)2        г) Mg(OH)2
№2. Закінчити, де можливо, рівняння хімічних реакцій
    а) Са(ОН)2    +  СО2    =
    б) Сu(ОН)2   →
    в) Са(ОН)2  +  Н2О   =
    г) АІ(ОН)3    +  НNО3  =

………………………………………………………………………………………

   8 клас.   Самостійна робота “ Хімічні властивості основ”
                                    2 варіант. №1. Тести.
1.Які продукти утворяться при взаємодії сульфатної кислоти з натрій гідроксидом:
а) натрій сульфіт і вода      б)натрій сульфат і вода       в) натрій сульфід і вода
2. У присутності лугу лакмус змінює колір на:
а) малиновий        б) синій                    в) змін не спостерігається
3. Вкажіть ряд основ, в якому є лише луги:
а) Са(ОН)2KOHLiOH
б) АІ(ОН)3Ba(OH)2  ,  NaOH
     в) КОНBa(OH)2,  Fe(OH)3
4. Який гідроксид називають “гашеним вапном”:
а) Сu(ОН)2    б) Ca(OH)2           в) Mg(OH)2
5. Який гідроксид використовують у виробництві мила
а) Ca(OH)2                 б) Ba(OH)2                  в) NaOH
6. Який з наведених гідроксидів розкладається:
а) LiOH      б) NaOH     в)AI(OH)3        г)Ba(OH)2
№2. Закінчити, де можливо, рівняння  хімічних  реакцій
NaOH   +    H3PO4   =
AI(OH)3 →
NaOH
Ba(OH)2  +  SO3  =
Учні додають бали, отримані протягом уроку за виконання письмових вправ і отримують результат самооцінки.






Розробка уроків "Класи неорганічних сполук"

8 клас


Інтерактивна таблиця Менделеєва

Немає коментарів:

Дописати коментар